Historia sukcesu w kilku rozdziałachW&H Dentalwerk została założona w Berlinie przez Jean Weber and Hugo Hampel (W&H), inżynierów mechaniki precyzyjnej, w 1890. W&H było pionierską firmą, która jako pierwsza w Europie wyprodukowała mechaniczne prostnice i kątnice, szybko przeszła do historii. W 1944, W&H zostało przeniesione z Berlina (Niemcy) do Bürmoos (Austria), gdzie Konsul DI Peter Malata został mianowany przez Aliantów dyrektorem fabryki.

20 maja 1958, Peter i Hilde Malata zakupili Dentalwerk Bürmoos. W&H rozrastało się: nowe budynki zaczęto budować w Bürmoos, powstało pierwsze przedstawicielstwo: W&H Niemcy, otwarte w 1964. Otwierano kolejne przedstawicielstwa w Austrii, Francji, Włoszech, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Mgr inż. Peter Malata Jr. przejął kontrolę nad firmą 1 grudnia 1996. Wprowadzono nową strukturę zarządzania: W&H zostało przebudowane i stało się silną, patrzącą w przyszłość organizacją, odpowiadającą szybko na potrzeby klienta. W 1999, otwarto fabrykę W&H Sterilization niedaleko Bergamo we Włoszech. Firma kontynuowała rozwój. Pomiędzy 2000 i 2009, W&H rozszerzyło portfolio produktów jak również otwarto nową fabrykę w Bürmoos.

W chwili obecnej W&H działa w ponad 110 krajach na świecie. Posiada bardzo dobrze zorganizowaną sieć sprzedaży, wiele przedstawicielstw i licznych, wiarygodnych partnerów, W&H pozostaje rodzinną firmą i rośnie, stała się jednym z wiodących na globalnym rynku przedsiębiorstw branży dentystycznej.

W&H Dental Museum

Muzeum W&H

Niepowtarzalna kolekcja eksponatów od 1890 roku.

Zapraszamy do środka!


Atrakcje muzeum

Ponad 90% eksponatów muzeum jest nadal sprawnych. Każdy z nich został starannie odrestaurowany a w niektórych działają oryginalne części. Najstarszymi eksponatami są prostnice i kątnice z 1890 roku i uniwersalny instrument opatentowany w 1895.

Usiądź na oryginalnym pneumatycznym fotelu dentystycznym Adama Schneidera, wyprodukowanym w 1935, który był obsługiwany za pomocą sprężonego oleju i pedału nożnego. Doświadcz szumu silnika z 1950 i spójrz na świat stomatologii oczami przodków – to tylko jedna z wielu atrakcji.

W&H jest szczególnie dumne z eksponatów - produków z każdego okresu historii firmy. Na przykład w 1946 w trakcie trwania programu aktywizacji zawodowej, W&H było bardzo zaradną firmą i produkowało lokówki z puszek po serze i ciastkach należących do Amerykańskich sił okupacyjnych, te produkty są oczywiście eksponowane w muzeum.

Eksponaty

Od początków produkcji w Berlinie, aż po czasy Bürmoos gromadzono starannie produkty, dziś prezentowane w muzeum. Są to np. nożna wiertnica z 1939 roku, prostnice i kątnice z przełomu XIX i XX wieku, rękojeść silnika z 1939 roku i szeroki wachlarz akcesoriów stomatologicznych.

Odwiedzający fabrykę i podziwiający eksponaty w Muzeum, na pewno zapamiętają liczne anegdoty i historie opowiadane przez jego kierownika podczas prezentacji produków. Obecnie jest on na emeryturze, ale na zawsze zostanie związany z W&H.